2nd Braga International Dog Show

Finals

Best in Show Judge: MANUEL LOUREIRO BORGES (PT)
1st place
"BUILDER'S BEST HEAVENLY RIDER LONG STEP"
American Staffordshire Terrier
Owned by Jose Ignacio Andres Carballido (ES)
2nd place "FIRSTPRIZEBEARS DILLON CH PT"
Bearded Collie
Owned by Alberto Santamaria Sanchez (ES)
3rd place "ARDMORE DO PORTO-RIO LW07 BOB07 PW08 LW08 CH PT "
Setter IrlandÍs Vermelho
Owned by Pedro M F Ferrao Completo
Best of Portuguese Breeds Judge: FRANCISCO SALVADOR JANEIRO (PT)
1st place "LINDA DA CASA DE L‘AS WW09 CH SK GI PT"
C„o Da Serra Da Estrela De PÍlo Comprido
Owned by Fatima Almeida & Jose Almeida
2nd place "G'ANDA NOIA DA CASA DO SEAREIRO CH PT"
C„o Da Serra De Aires
Owned by Ana Alexandra Lemos Magalhaes
3rd place "GELEIA DA PRAIA DO RIBATEJO JE10 JP10"
Podengo PortuguÍs Pequeno De PÍlo Liso
Owned by Luis Vaz Macedo
Best Puppy in Show Judge: AVI MARSHAK (IL)
1st place "JOSEMBULL BALTIMOR"
Bulldog InglÍs
Owned by Manuel Lopez Fernandez (ES)
2nd place "GIORGIO ARMANI DA FRAGA ENMEIGADA"
Basset Hound
Owned by Susana Masaguer (ES)
3rd place "SAMSPRING WIND OF CHANGE LBW10 JE10"
Samoiedo
Owned by Pedro Brito & Claudia Lucas
Best Veteran in Show Judge: WILLEMINE VAN DEIJL (BE)
1st place "HARADWATER MAKE ME DREAM JE03 JP03 CH PT GI"
Cocker Spaniel InglÍs
Owned by Luis Goncalves & Mario & Sonia Marques
2nd place "CHAPPAQUIDDICK SHINNING STAR JP99 JGI99 PW07 LW07 VLW08 VMW08 CH PT ES GI LU INT "
C„o Da DalmŠcia
Owned by Jose Amilcar V S Moura
3rd place "GUADIANA DA CASA DAS AZENHAS"
C„o Da Serra Da Estrela De PÍlo Comprido
Owned by Fatima Almeida & Jose Almeida
Best Progeny in Show Judge: UNTO TIMONEN (FI)
1st place "MIKADO DEI MINI VIP"
Pinscher Miniatura
Owned by Arcelino Antonio Cassote Cardoso Prates
2nd place -----
3rd place -----
Best Breeder's Group in Show Judge: BORIS SHAPIRO (RU)
1st place "PORTO-RIO"
Setter IrlandÍs Vermelho
Owned by Pedro M F Ferrao Completo
2nd place "BOSCARDINI"
Golden Retriever
Owned by Oscar Miguel Ferraz Alves Araujo
3rd place "NOROESTE SUEVO"
C„o De Fila De S„o Miguel
Owned by Paula Dias & Carlos Pinto
Best Brace in Show Judge: ILONA O SCHENK (NL)
1st place "BECKFORD LORD WILLIAM LPW09 JE09 CH PT"  &  "BECKFORD MISS AMETHYST"
Carlin
Owned by Jose Emanuel Perpetua Rodrigues
2nd place "BOSS DAS TERRAS DA MAIA JP10"  &  "BLESSING DAS TERRAS DA MAIA JP10 LW10 CH PT"
C„o De S„o Bernardo De PÍlo Comprido
Owned by M Elisabete Costa Ferreira
3rd place "RINGO DE NOROESTE SUEVO JP04 EJ04 BOB06'07'09 CH ES PT GI CIB "  &  "ERIN DE NOROESTE SUEVO JP04 EJ04 LW08 BOB08 CH ES PT GI CIB"
C„o De Fila De S„o Miguel
Owned by Paula Dias & Carlos Pinto
Best Junior Male Judge: BRANISLAV RAJIC (SI)
1st place "NGORONG-NGORONG DUBLIN"
American Staffordshire Terrier
Owned by Jose Manuel Vilas Otero (ES)
2nd place "MUGURIS GUARDIAN ANGEL ZEUS"
Bichon HavanÍs
Owned by Luis Alberto Prado Pena (ES)
3rd place "GALLAHAD'S NEVER SAY NEVER JE10"
Whippet
Owned by Luisa M Tonello M Pinheiro F Rufino
Best Junior Female Judge: ANNA BRANKOVIC (RS)
1st place "VICKY II DOS SETE MOINHOS"
Basset Hound
Owned by Jose Homem De Mello Colaco
2nd place "GRAN RESERVA DE LA MANO NEGRA"
C„o De Ńgua Espanhol
Owned by Daniel Faile Y Maria Aparicio (GB)
3rd place "GUINEVERE DE GALAOUCHI PPW10"
Shar Pei
Owned by Patricia Leal & Marco Santos
Best Baby in Show Judge: ZORAN BRANKOVIC (RS)
1st place "RAGLAN JOAN OF ARC"
Labrador Retriever
Owned by Pedro Jose Oliveira Silva
2nd place "CANARIANPELS FLY ME TO THE MOON"
Shar Pei
Owned by Pedro Isaac Hernandez Mendez (ES)
3rd place "CATARINA DA FONTE DOS PASMADOS"
Baixote Standard De PÍlo Raso
Owned by Ricardo Jorge Castro Ribeiro
Junior Handling Judge: SAMPO MIETINEN (FI)
1st place Ana Pombeiro
2nd place Isabela Monteiro
3rd place Ana Baldaia
4th place Raquel Gonçalves
5th place Ana Costa
6th place Catarina Santos

Best in Group

Best in Group 1 Judge: WILLEMINE VAN DEIJL (BE)
1st place "FIRSTPRIZEBEARS DILLON CH PT"
Bearded Collie
Owned by Alberto Santamaria Sanchez (ES)
2nd place "ZORAY LUPUS IBERICUS"
C„o Lobo Checoslovaco
Owned by Alberto Cepedano Canon (ES)
3rd place "MCMATT BLUE GRAFFITI PW10 CH US GI CIB PT"
C„o De Pastor Australiano
Owned by Cristina Freixes (ES)
Best Puppy in Group 1 Judge: AVI MARSHAK (IL)
1st place "KAS DEL VALLE DORADO"
C„o De Pastor Belga Malinois
Owned by Rafael Valle Andres (ES)
2nd place "TRINITY FOXY FOX"
Border Collie
Owned by Angel Manuel Soutulo Alvarez (ES)
Best in Group 2 Judge: ILONA O SCHENK (NL)
1st place "BLESSING DAS TERRAS DA MAIA JP10 LW10 CH PT"
C„o De S„o Bernardo De PÍlo Comprido
Owned by M Elisabete Costa Ferreira
2nd place "GOLDEN STORM MYSTYLE CH ES"
Bulldog InglÍs
Owned by Kevin Davis (GB)
3rd place "NOEL MAGIC DREAM DA CASA DO FRANKINHO JP10"
Boxer
Owned by Jorge Pacheco & Victor Cruz
Best Puppy in Group 2 Judge: AVI MARSHAK (IL)
1st place "JOSEMBULL BALTIMOR"
Bulldog InglÍs
Owned by Manuel Lopez Fernandez (ES)
2nd place "OPHRA DA QUINTA DE QUIRES"
Cane Corso Italiano
Owned by Rafaela Cristina Ferreira Martins Sousa Dias
Best in Group 3 Judge: BORIS SHAPIRO (RU)
1st place "BUILDER'S BEST HEAVENLY RIDER LONG STEP"
American Staffordshire Terrier
Owned by Jose Ignacio Andres Carballido (ES)
2nd place "LINDA DE LA FIGALFRESA"
West Highland White Terrier
Owned by Juan Carlos Perez Brenes (ES)
3rd place "CALE I DE PEPPER HARROW"
Jack Russell Terrier
Owned by Karine Rouille (FR)
Best Puppy in Group 3 Judge: AVI MARSHAK (IL)
1st place "KARBALLIDO STAFFS BUDA"
American Staffordshire Terrier
Owned by Jose Ignacio Andres Carballido (ES)
2nd place "GUILLERMO DA XINELA"
Fox Terrier De PÍlo Cerdoso
Owned by Carlos Puime Rodriguez (ES)
Best in Group 4 Judge: UNTO TIMONEN (FI)
1st place "HERE COMES TRUBLE DA QUINTA D'ABROEIRA PW10 JP10 LW10"
Baixote Standard De PÍlo Raso
Owned by Pedro Sanches Delerue
2nd place "MOLLY"
Baixote Miniatura De PÍlo Cerdoso
Owned by Javier Grana (ES)
3rd place "BOLOTA DE ARADIK JE10"
Baixote Standard De PÍlo Cerdoso
Owned by Ana Sottomayor Alves Pimenta
Best Puppy in Group 4 Judge: AVI MARSHAK (IL)
1st place "BILLIE JEAN DE PAURO DI MAR"
Baixote Miniatura De PÍlo Comprido
Owned by Ricardo Jorge Castro Ribeiro
2nd place "J'ADORE DA QUINTA D'ABROEIRA"
Baixote Miniatura De PÍlo Raso
Owned by Manuela & Jose Cameira Cardita
Best in Group 5 Judge: AVI MARSHAK (IL)
1st place "CHADDY MIDNIGHT MAGIC DE LA PETITE MORINIERE"
Spitz Alem„o An„o
Owned by Pedro Martin Hernandez & Pedro Martin Perez (ES)
2nd place "EL LOBO ARTICO IBERIAN-LYNX"
Alaskan Malamute
Owned by Concha Caamano Creo (ES)
3rd place "AURON DE SIBERIAN LAND"
Siberian Husky
Owned by Daniel Marti Amezcua (ES)
Best Puppy in Group 5 Judge: AVI MARSHAK (IL)
1st place "SAMSPRING WIND OF CHANGE LBW10 JE10"
Samoiedo
Owned by Pedro Brito & Claudia Lucas
2nd place -----
Best in Group 6 Judge: ZORAN BRANKOVIC (RS)
1st place "CHAPPAQUIDDICK KUTCHIN OF YUKON JE09 JP09 PPW09 BOB'09 JGI CH GI"
C„o Da DalmŠcia
Owned by Jose Amilcar V S Moura
2nd place "VICKY II DOS SETE MOINHOS"
Basset Hound
Owned by Jose Homem De Mello Colaco
3rd place "FALLOWFIELD DESTINEE OF FRANCOS VALLEY"
Beagle
Owned by Pedro Jose Oliveira Silva
Best Puppy in Group 6 Judge: AVI MARSHAK (IL)
1st place "GIORGIO ARMANI DA FRAGA ENMEIGADA"
Basset Hound
Owned by Susana Masaguer (ES)
2nd place "ASTRID DO CASAL DOS CHOUPOS"
Grand Basset Griffon Vendťen
Owned by Nuno Amandio Barbosa Macedo Cunha
Best in Group 7 Judge: AVI MARSHAK (IL)
1st place "ARDMORE DO PORTO-RIO LW07 BOB07 PW08 LW08 CH PT "
Setter IrlandÍs Vermelho
Owned by Pedro M F Ferrao Completo
2nd place "OAKLEY'S RAVISHING PPW10 JE10 JP10 LW10"
Setter InglÍs
Owned by Pedro Brito & Claudia Lucas
3rd place "ARMADALE'S LET ME PLAY THE GAME LPW09"
West Highland White Terrier
Owned by Francisco Fernandez Montero (ES)
Best Puppy in Group 7 Judge: AVI MARSHAK (IL)
1st place "ALIUSKA"
Setter InglÍs
Owned by Daniel Barbeito & Sonia Alvarez
2nd place "GHOTA JE10"
Perdigueiro PortuguÍs
Owned by Tiago Jorge Lucas Fortuna
Best in Group 8 Judge: ANNA BRANKOVIC (RS)
1st place "RAGLAN BEAU BRUMMEL CH PT"
Labrador Retriever
Owned by Pedro Jose Oliveira Silva
2nd place "GRAN RESERVA DE LA MANO NEGRA"
C„o De Ńgua Espanhol
Owned by Daniel Faile Y Maria Aparicio (GB)
3rd place "PARSLEY CH PT"
C„o De Ńgua PortuguÍs
Owned by Keith Brown
Best Puppy in Group 8 Judge: AVI MARSHAK (IL)
1st place "ANGELUSPARKS EXQUISITE SENCE"
Golden Retriever
Owned by Helena & Pedro Sa
2nd place "DO MECO MATCH BALL"
Sussex Spaniel
Owned by Agustin Fontan Costa (ES)
Best in Group 9 Judge: BRANISLAV RAJIC (SI)
1st place "GOYA DE EL CAMACHUELO"
Bouledogue FrancÍs
Owned by Juan C Fernandez Campo (ES)
2nd place "FONSEARA HOT CHESTNUT"
Caniche Mťdio Branco/castanho/preto
Owned by Monica Gonzalez & Daniel Pinart (ES)
3rd place "DUNCAN DES CONTEMPLATIONS"
Cavalier King Charles Spaniel
Owned by Yann Tardivel (FR)
Best Puppy in Group 9 Judge: AVI MARSHAK (IL)
1st place "Q'NUGGET DOS MAKUAS"
Bouledogue FrancÍs
Owned by M Rosario Gouveia Gaiao
2nd place "IVANNI BOY VON BISPUS"
Boston Terrier
Owned by Pedro Ivo Santos Bispo
Best in Group 10 Judge: UNTO TIMONEN (FI)
1st place "GOLDDRAGON CELESTIAL WIZARD PW09 LW10 CH ES PT"
Galgo Afeg„o
Owned by Clara Rui Sanchez & Juan Rodriguez (ES)
2nd place "NEVEDITH PFA POLLYANNA PLW08 PMW08 JE08 LW10 CH PT "
Whippet
Owned by Paulo Jorge Rodrigues Coelho
3rd place "VOLSKYVOI DEL COLLINA OF PERRUSKA CH FR"
Galgo Russo
Owned by Pascale Savarit (FR)
Best Puppy in Group 10 Judge: AVI MARSHAK (IL)
1st place "GULLIAGH ARYA FIRENZE"
Galgo IrlandÍs
Owned by Nuno Miguel Silva M Pires
2nd place "ESCARLATA DE BIEBRICH PHILIP J FRY"
Galgo Afeg„o
Owned by Patricia Viano Nunez & Jose Moreira (ES)