59th Costa do Estoril International Dog Show

Finals

Best in Show Judge: NORMAN DESCHUYMERE (BE)
1st place
"DOLCE VITA DE MAYBELINE"
American Cocker Spaniel
Owner: Allain D & Van De Plas B (FR)
2nd place "PHETRA DE LAREANUS (TS) JP08 PW08 MW08 BOB08'09 PW09 IPO1 CH PT GI "
Boxer
Owner: Nuno Alexandre Oliveira Santana Silva
3rd place "NICODEMO DEL TAVULIDDARO CH JE08 JP09 PT"
Bracco Italiano
Owner: Elsa & Miguel Colaço
Best of Portuguese Breeds Judge: FRANCISCO SALVADOR JANEIRO (PT)
1st place "LEVE LEVE DO MONTE DO CATULA CH PT"
C„o De Ńgua PortuguÍs
Owner: Eija Suomela (FI)
2nd place "GELEIA DA PRAIA DO RIBATEJO JE10"
Podengo PortuguÍs Pequeno De PÍlo Liso
Owner: Luis Vaz Macedo
3rd place "G'ELVIS DO CASAL DE PALMEIRO JE04 EW06 CH PT"
Perdigueiro PortuguÍs
Owner: Tiago Jorge Lucas Fortuna
Best Puppy in Show Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "ATOMIC RAIN TIPIT Z HANKY LPW10"
American Staffordshire Terrier
Owner: Hanna Brezinoba
2nd place "NIKSA I DE QUINTA TAMANACO"
Deustch Kurzhaar
Owner: Catarina Molinari O Castro
3rd place "DANCING WITH WOLFES DA CASA MONT'ALVES LPW10"
Berger Belge Laekenois
Owner: Rui Filipe Resende A Monteiro
Best Veteran in Show Judge: JEFF HORSWELL (GB)
1st place "GALLAHAD'S FANTASY DANCER JE02 BOB'BOG04 CH PT"
Whippet
Owner: Ilson Suzart Almeida
2nd place "HARADWATER SUPREME TOUCH BOB07 VLW08 VMW08 VLU CH GI PT "
English Cocker Spaniel
Owner: Luis Goncalves & Mario & Sonia Marques
3rd place "GUADIANA DA CASA DAS AZENHAS"
C„o Da Serra Da Estrela De PÍlo Comprido
Owner: Fatima Almeida & Jose Almeida
Best Progeny in Show Judge: PEDRO ALBERGARIA (PT)
1st place "NIKKI DA HORTA PRIMEIRA LW07 CH PT"
Standard Dachshund short-hair
Owner: Isabel M Taborda N Oliveira
2nd place "CHALYNA VON LAWRANSHOME PLW08 PMW08 LW09 CH PT"
Zwergdachshund short-hair
Owner: M Albertina Brito Lopes
3rd place -----
Best Breeder's Group in Show Judge: PEDRO ALBERGARIA (PT)
1st place "PORTO-RIO"
Irish Red Setter
Owner: Pedro M F Ferrao Completo
2nd place "GIBELTARIK"
Chihuahua short-haired
Owner: Jose Requena (GI)
3rd place "LOS TRES ROBLES"
English Springer Spaniel
Owner: Elena Sthor Resch (ES)
Best Brace in Show Judge: HANS BOELAARS (NL)
1st place "MIKADO DEI MINI VIP"  &  "BETTY DO PINHALOASIS"
Zwergpinscher
Owner: Arcelino Antonio Cassote Cardoso Prates
2nd place "GIBELTARIK MITCH"  &  "GIBELTARIK MISS ARMIDA"
Chihuahua short-haired
Owner: Jose Requena (GI)
3rd place "MONGE DAS TERRAS D'CISTER PLW08 PMW08 JE08 JP09 CH PT"  &  "ZIRA DAS TERRAS D'CISTER"
C„o Da Serra Da Estrela De PÍlo Comprido
Owner: Francisco Jose Carreira Silva
Best Junior Male Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "D'AMORE SILVA PRINCE ELVIS"
Deutscher Zwergspitz
Owner: Silvia Sanguino & Alicia Sanguino Arias (ES)
2nd place "RED NINNOS BART SIMPSON JE10"
Zwergschnauzer black
Owner: Pedro Schiappa Pietra Ferreira Cabral
3rd place "LOS CHATOS DEL TURIA WINNERTAKES ALL"
Pug
Owner: Blanca Ferrer Dobon (ES)
Best Junior Female Judge: NIKSA LEMO (HR)
1st place "CINDY CAPRIO D'IK“SKYLO LW10"
Dobermann
Owner: Armando Miguel Cabeco Luis
2nd place "USAMBARA DE LOS TRES ROBLES"
English Springer Spaniel
Owner: Elena Sthor Resch (ES)
3rd place "JANADA DA QUINTA D'ABROEIRA"
C„o Da Serra De Aires
Owner: Pedro Sanches Delerue
Best Baby in Show Judge: PEDRO RUFINO (PT)
1st place "KINGS' RABBIT ADELE BLANC-SEC"
Basset Hound
Owner: Tiago Andre Fialho Coelho Reis
2nd place "BRUNO DO VALE D'AIVA"
Chihuahua short-haired
Owner: Ilson Suzart Almeida
3rd place "D'AMORE SILVA GIOVANNA"
Bouledogue Français
Owner: Marcos Arquellada Castillo (ES)
Junior Handling Judge: PEDRO RUFINO (PT)
1st place Isabela Monteiro
2nd place Ana Baldaia
3rd place Raquel Colaço
4th place Raquel Gonçalves
5th place Tânia Rosa
6th place Catarina Santos

Best in Group

Best in Group 1 Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "DARBUS DE DASILVA"
Vlaamse Koehond
Owner: Concepcion Valenti Ibanez (ES)
2nd place "PIVA DA QUINTA D'ABROEIRA BOB05 PW08 CH PT LW10"
C„o Da Serra De Aires
Owner: Pedro Sanches Delerue
3rd place "SHORELAND BLACK MAGIC"
Border Collie
Owner: Havasi Attilla Csaba (HU)
Best Puppy in Group 1 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "DANCING WITH WOLFES DA CASA MONT'ALVES LPW10"
Berger Belge Laekenois
Owner: Rui Filipe Resende A Monteiro
2nd place "LAVA DA ESTRELA DO MAR LBW10"
Barbado Da Terceira
Owner: Paulo Alexandre Cota Meneses Toste
Best in Group 2 Judge: NIKSA LEMO (HR)
1st place "PHETRA DE LAREANUS (TS) JP08 PW08 MW08 BOB08'09 PW09 IPO1 CH PT GI "
Deutscher Boxer
Owner: Nuno Alexandre Oliveira Santana Silva
2nd place "ARISTARKH GAVRILOVICH ALMAZKIN LW10"
Tchiorny Terrier
Owner: Zelenovscaia Svetlana (ES)
3rd place "FASHION DE NIGRADERMA"
Riesenschnauzer Black
Owner: Antonio San Juan Y Reyes Chiva (ES)
Best Puppy in Group 2 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "REMBOMBORY HORACIO LPW10"
English Bulldog
Owner: Helena Margarida Vicente Teixeira Lopes
2nd place "VALANGELS COHEN"
Bullmastiff
Owner: Manuel Fonseca & Ana Paula Fonseca
Best in Group 3 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "THUNDER BULLY FRIENDSHIP PW09 LW09 PW10 CH PT "
American Staffordshire Terrier
Owner: Jose Ignacio Andres Carballido (ES)
2nd place "ITCHEBOREN KONGO CLUB"
Staffordshire Bull Terrier
Owner: Francisco Borja Monestina Huerta (ES)
3rd place "LYNNSTO CHOIR MASTER JE07 JLW08 JMW08 JP08 BOB08 BOG08 CH PT"
West Highland White Terrier
Owner: Isabel M Quental Calheiros Gentil Ribeiro
Best Puppy in Group 3 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "ATOMIC RAIN TIPIT Z HANKY LPW10"
American Staffordshire Terrier
Owner: Hanna Brezinoba
2nd place "JUST JENNY DA ROSEIRA BRAVA"
Parson Russell Terrier
Owner: Paulo Jorge Rodrigues Coelho
Best in Group 4 Judge: HANS BOELAARS (NL)
1st place "MAGIK RAIMBOW ZORRO LW10"
Kaninchen Dachshund wire-hair
Owner: Enriques Boza Infantes (ES)
2nd place "HERE COMES TRUBLE DA QUINTA D'ABROEIRA PW10 JP10 LW10"
Standard Dachshund short-hair
Owner: Pedro Sanches Delerue
3rd place "ELIOT D'HARCOURT"
Zwergdachshund long-hair
Owner: Marion (FR)
Best Puppy in Group 4 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "ALPHERATZ DAVINCI LPW10"
Kaninchen Dachshund wire-hair
Owner: Enriques Boza Infantes (ES)
2nd place "WINX BLOOM FAIRY DA QUINTA DE BOGALHAO"
Zwergdachshund short-hair
Owner: Luis Feijoo Vinas (ES)
Best in Group 5 Judge: FRANCISCO SALVADOR JANEIRO (PT)
1st place "GAIA LYKAIA BOREAS CH BU"
Siberian Husky
Owner: Antoniadoy Erini & Christidis Ioannis (GR)
2nd place "GELEIA DA PRAIA DO RIBATEJO JE10"
Podengo PortuguÍs Pequeno De PÍlo Liso
Owner: Luis Vaz Macedo
3rd place "SAMSPRING SIR LANCELOT JE09 JP10"
Samoyed
Owner: Pedro Brito & Claudia Lucas
Best Puppy in Group 5 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "GOD DOG DAS SETE QUINTAS"
Deutscher Zwergspitz
Owner: Nuno Libanio Silva Feliciano
2nd place "BONITA DE VALE DO CRIZ JE10 LPW10"
Podengo PortuguÍs Pequeno De PÍlo Liso
Owner: Luis A Gorjao Henriques Cunha
Best in Group 6 Judge: JEFF HORSWELL (GB)
1st place "DAFFODIL-DJINN DE MAXECAN"
Beagle
Owner: Sabine Rouvroy (FR)
2nd place "MAISON DE BERNADETTE ELTON JE09 PW10 JP10 WJW10 LW10"
Basset Artesiťn Normand
Owner: Pedro Antonio Ribeiro Cafe
3rd place "CARBONCOPY IKEA"
Basset Hound
Owner: Frederico Sanguinetti (IT)
Best Puppy in Group 6 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "A STRIPED STAR DE ARADIK"
Drever
Owner: Carla Maria Oliveira Cruz
2nd place "DEBUCHER TAMBOUR LBW10"
Grand Basset Griffon Vendťen
Owner: Mafalda Marques Ferreira Marques
Best in Group 7 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "NICODEMO DEL TAVULIDDARO CH JE08 JP09 PT"
Bracco Italiano
Owner: Elsa & Miguel ColaÁo
2nd place "CASA DE JUNO LA BELLE SCARLET JE07 JP07 CH PT GI"
Weimaraner short-haired
Owner: Joao & Rute Soares
3rd place "G'ELVIS DO CASAL DE PALMEIRO JE04 EW06 CH PT"
Perdigueiro PortuguÍs
Owner: Tiago Jorge Lucas Fortuna
Best Puppy in Group 7 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "NIKSA I DE QUINTA TAMANACO"
Deutsch Kurzhaar
Owner: Catarina Molinari O Castro
2nd place "LIKE A ROLLING STONE DO PORTO-RIO"
Irish Red Setter
Owner: Pedro M F Ferrao Completo
Best in Group 8 Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "DOLCE VITA DE MAYBELINE"
American Cocker Spaniel
Owner: Allain D & Van De Plas B (FR)
2nd place "SANDOKAN DE LOS TRES ROBLES LW09"
English Springer Spaniel
Owner: Adriana Morrilas Nuin (ES)
3rd place "LEVE LEVE DO MONTE DO CATULA CH PT"
C„o De Ńgua PortuguÍs
Owner: Eija Suomela (FI)
Best Puppy in Group 8 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "HARADWATER HERE SHE COMES LBW10"
English Cocker Spaniel
Owner: Luis Goncalves & Mario & Sonia Marques
2nd place "CALVDALE MAN IN THE MIRROR"
English Springer Spaniel
Owner: Antonio Manuel Costa Saldida
Best in Group 9 Judge: PEDRO ALBERGARIA (PT)
1st place "LAKSHMI VERSACE LW09 JP09 BOB'09 CH PT"
Pekingese
Owner: Patricia Ann English
2nd place "LEGENDS HURRICANE AT SOLINO'S PLW08 PMW08 PW10"
Chinese Crested Dog
Owner: Iris Schultz (DE)
3rd place "PENNDRAGON DREAM DON GAUCHO CH GI PT LW10"
Caniche Grand
Owner: Francis Jimenez Torres (ES)
Best Puppy in Group 9 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "GREGORIA DE MAYRO FRENCHIES"
Bouledogue Français
Owner: Manuel Lorenzo Sanchez Roman (ES)
2nd place "FLANELLE DES HERCULES DE FONT BOUILLANT"
Chihuahua De Pêlo Curto
Owner: Willi Robert Benicourt (FR)
Best in Group 10 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "XENOS ADDAX"
Afghan Hound
Owner: Allain D & Van De Plas B (FR)
2nd place "TEAM SPIRIT DRAG QUEEN "
Wolfhound
Owner: Rosner & Papenfuss (DE)
3rd place "PAQUIRRI DO PROMONT”RIO DA LUA JE08 JLW08 JMW08 LUJ PW10 WW009 CH MT"
Galgo Español
Owner: Janos Turzo & Janos Marcze (HU)
Best Puppy in Group 10 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place -----
2nd place -----