15th Aveiro National Dog Show

Finals

Best in Show Judge: DUSAN PAUNOVIC (RS)
1st place
"ELAMIR SANTA GLORIA CH JP09 BOB'BOG'09 PW10 PT LW10"
Saluki
Owner: Mario Jorge Teixeira Pimenta Cabral "
2nd place PHETRA DE LAREANUS (TS) JP08 PW08 MW08 BOB08'09 PW09 IPO1 CH PT GI "
Boxer
Owner: Nuno Alexandre Oliveira Santana Silva
3rd place "GELEIA DA PRAIA DO RIBATEJO JE10"
Podengo Português Pequeno De Pêlo Liso
Owner: Luis Vaz Macedo
Best of Portuguese Breeds Judge: LUIS PINTO TEIXEIRA (PT)
1st place "FORCADO DE VIAMONTE JE08 JP08 PPW08 JLW08 JMW08 LW09 BOB'09 PW10 CH PT "
Podengo PortuguÍs Pequeno De PÍlo Cerdoso
Owner: Miguel Angelo Conde Sabino
2nd place "ROSCAS DA COSTA OESTE PPW10"
C„o Da Serra Da Estrela De PÍlo Comprido
Owner: Rui Jorge Reis Rosa
3rd place "GELEIA DA PRAIA DO RIBATEJO JE10"
Podengo PortuguÍs Pequeno De PÍlo Liso
Owner: Luis Vaz Macedo
Best Puppy in Show Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "BRYAN ADAMS DE CANIPALMA LBW10"
Bouledogue Français
Owner: M Joao F Gomes Silva Miranda
2nd place "EMA DO PINHALOASIS"
Boxer
Owner: Arcelino Antonio Cassote Cardoso Prates
3rd place "ATOMIC RAIN TIPIT Z HANKY LPW10"
American Staffordshire Terrier
Owner: Hanna Brezinoba
Best Veteran in Show Judge: SATU YLA MONONEN (FI)
1st place "AURGWEN ABRACADABRA InterraW04 BOB06'08'09 VLW08 VMW08 LW09 CH PT GI ES "
Parson Russell Terrier
Owner: Paulo Jorge Rodrigues Coelho
2nd place "URSO DA CASA DA PRAIA CH PT GI ES"
C„o De Fila De S„o Miguel
Owner: Paula Dias & Carlos Pinto
3rd place "GALLAHAD'S FANTASY DANCER JE02 BOB'BOG04 CH PT"
Whippet
Owner: Ilson Suzart Almeida
Best Progeny in Show Judge: -
1st place -----
2nd place -----
3rd place -----
Best Breeder's Group in Show Judge: SATU YLA MONONEN (FI)
1st place "CASA DA PRAIA"
C„o De Fila De S„o Miguel
Owner: Rui Jorge Medeiros Teixeira
2nd place "DE VALL DU PA«O"
Deutscher Schäferhund
Owner: Margarida Pereira Galvao Samoes
3rd place "COSTA OESTE"
C„o Da Serra Da Estrela De PÍlo Comprido
Owner: Rui Jorge Reis Rosa
Best Brace in Show Judge: JOAO VASCO POCAS (PT)
1st place "GLORIS BOJARIN EGOROVSKIY"  &  "SHARON REZLARK"
Zwergschnauzer Black
Owner: Antonio Monteiro Pinto
2nd place "TAZZ DA CASA DE S DOMINGOS"  &  "ISABELA DA CASA ALTO CRISTELO JE07 BOB08"
Rottweiler
Owner: Ricardo Nuno Costa Ferreira
3rd place "DENYAH D'EROUDUR JP05 JG05 LW06'07'08'09 BOB06'07'08 BOG08 EW07 PW08 MW08 WW08CH PT LU GI CR CIE "  &  "DANCING WITH WOLVES DA CASA MONT'ALVES LPW10"
Berger Belge Laekenois
Owner: Rui Filipe Resende A Monteiro
Best Junior Male Judge: LUIS PINTO TEIXEIRA (PT)
1st place "SAMSPRING SIR LANCELOT JE09 JP10"
Samoyed
Owner: Pedro Brito & Claudia Lucas
2nd place "KARBALLIDO STAFFS POKER FACE PBW10"
American Staffordshire Terrier
Owner: Jose Ignacio Andres Carballido (ES)
3rd place "ATTILA DE VALL DU PA«O"
Deutscher Schäferhund
Owner: Angelo Filipe Beira Ferreira Tavares
Best Junior Female Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "BULLEMA WHITE SENSATION AS JE10"
Bull Terrier Standard
Owner: Enio Ricardo Pereira Velho
2nd place "ESTEVA DA PORTA DO OLIVAL"
Perdigueiro PortuguÍs
Owner: Rui Manuel Pereira Mota
3rd place "BORN TO DANCE DO PROMONT”RIO DA LUA LW10"
Galgo Español
Owner: Manuela & Jose Cameira Cardita
Best Baby in Show Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "IRA MAR VON BISPUS"
Boston Terrier
Owner: Pedro Ivo Santos Bispo
2nd place "FLAN NORMAND DA TERRA QUENTE"
Basset Artesiťn Normand
Owner: Pedro Antonio Ribeiro Cafe
3rd place "ANA DA CASA PATRIMONIO"
Deutscher Schäferhund
Owner: Vitor Jose Gomes Ferreira Alves

Best in Group

Best in Group 1 Judge: LUIS PINTO TEIXEIRA (PT)
1st place "BALLACK DO MONTICANS PW09 BOB09 PW10CH PT "
Deutscher Schäferhund
Owner: Domingos Maia Antonio
2nd place "BIM BOM BAM IDEM DE IDEM CH PT"
Old English Sheepdog
Owner: Marta Cagiao & Jaime Martinez (ES)
3rd place "DENYAH D'EROUDUR JP05 JG05 LW06'07'08'09 BOB06'07'08 BOG08 EW07 PW08 MW08 WW08CH PT LU GI CR CIE "
Berger Belge Laekenois
Owner: Rui Filipe Resende A Monteiro
Best Puppy in Group 1 Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "DANCING WITH WOLVES DA CASA MONT'ALVES LPW10"
Berger Belge Laekenois
Owner: Rui Filipe Resende A Monteiro
2nd place "CHRISTMAS GIFT TO DEAR DA CASA MONT'ALVES"
Shetland Sheepdog
Owner: Rui Filipe Resende A Monteiro
Best in Group 2 Judge: JOAO VASCO POCAS (PT)
1st place "PHETRA DE LAREANUS (TS) JP08 PW08 MW08 BOB08'09 PW09 IPO1 CH PT GI "
Boxer
Owner: Nuno Alexandre Oliveira Santana Silva
2nd place "GLORIS BOJARIN EGOROVSKIY"
Zwergschnauzer Black
Owner: Antonio Monteiro Pinto
3rd place "EASY LOVE DES HABITS ROUGES"
Deutsche Dogge Black/Harlequin
Owner: Corinne Dumas (FR)
Best Puppy in Group 2 Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "EMA DO PINHALOASIS"
Boxer
Owner: Arcelino Antonio Cassote Cardoso Prates
2nd place "LA CHATA NEVER VERY GOOD"
English Bulldog
Owner: Diego Matias Constantino (ES)
Best in Group 3 Judge: LUIS PINTO TEIXEIRA (PT)
1st place "VIVA LA VIDA D'AYROSA JE09 JP09 CH PT"
Yorkshire Terrier
Owner: Ana Margarida G Silva Vilela Ferreira
2nd place "KARBALLIDO STAFFS FAIRY TALE"
American Staffordshire Terrier
Owner: Jose Ignacio Andres Carballido (ES)
3rd place "LYNNSTO CHOIR MASTER JE07 JLW08 JMW08 JP08 BOB08 BOG08 CH PT"
West Highland White Terrier
Owner: Isabel M Quental Calheiros Gentil Ribeiro
Best Puppy in Group 3 Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "ATOMIC RAIN TIPIT Z HANKY LPW10"
American Staffordshire Terrier
Owner: Hanna Brezinoba
2nd place "JYMI"
West Highland White Terrier
Owner: Pedro Vasco Augusto Peres Frango
Best in Group 4 Judge: LUIS PINTO TEIXEIRA (PT)
1st place "MAGIK RAINBOW YANTARNY MED PW10"
Zwergdachshund wire-haired
Owner: Juan Naveda (ES)
2nd place "MAGIK RAINBOW ZODCHY ROSSI"
Kaninchen Dachshund wire-haired
Owner: Juan Naveda (ES)
3rd place "BACCI DA FONTE DOS PASMADOS"
Dachshund smooth-haired
Owner: Ana Sottomayor Alves Pimenta
Best Puppy in Group 4 Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "WINDY WHISPER FAIRY DA QUINTA DE BOGALHAO"
Zwergdachshund smooth-haired
Owner: M Rosario Gouveia Gaiao
2nd place "BOLOTA DE ARADIK"
Dachshund wire-haired
Owner: Ana Sottomayor Alves Pimenta
Best in Group 5 Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "GELEIA DA PRAIA DO RIBATEJO JE10"
Podengo PortuguÍs Pequeno De PÍlo Liso
Owner: Luis Vaz Macedo
2nd place "INCIPIT MOLTO BELLO CH PT GI INT JE/JP/JGI/JWA/EJ/WJ'02 BOB04'05'07'08 BOG04 PW08"
Chow Chow
Owner: Jose Alexandre Couto Pereira Monteiro
3rd place "FORCADO DE VIAMONTE JE08 JP08 PPW08 JLW08 JMW08 LW09 BOB'09 PW10 CH PT "
Podengo PortuguÍs Pequeno De PÍlo Cerdoso
Owner: Miguel Angelo Conde Sabino
Best Puppy in Group 5 Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "BONITA DE VALE DO CRIZ JE10 LPW10"
Podengo PortuguÍs Pequeno De PÍlo Liso
Owner: Luis A Gorjao Henriques Cunha
2nd place "SAMSPRING WIND OF CHANGE LBW10"
Samoyed
Owner: Pedro Brito & Claudia Lucas
Best in Group 6 Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "QUICKIE DOS SETE MOINHOS JE07 JP07 LPW07 MW08 PW10 CH PT GI LW10"
Basset Hound
Owner: Jose Homem De Mello Colaco
2nd place "WAPITI LADY BEAGLE OF FRANCOS VALLEY JE04 JP04'05 BOB05'06'07'08'09 BOG06 LW06'08 PW07 CH PT "
Beagle
Owner: Pedro Jose Oliveira Silva
3rd place "MAISON DE BERNADETTE ELTON JE09 PW10 JP10 WJW10 LW10"
Basset Artesiťn Normand
Owner: Pedro Antonio Ribeiro Cafe
Best Puppy in Group 6 Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "A STAR IN STRIPES DE ARADIK LBW10"
Drever
Owner: Carla Maria Oliveira Cruz
2nd place -----
Best in Group 7 Judge: LUIS PINTO TEIXEIRA (PT)
1st place "SMOKYCITY LIKE A ROLLIN STONE PW10 CH US "
Weimaraner short-haired
Owner: Joao & Rute Soares
2nd place "NICODEMO DEL TAVULIDDARO CH JE08 JP09 PT"
Bracco Italiano
Owner: Elsa & Miguel ColaÁo
3rd place "G'ELVIS DO CASAL DE PALMEIRO JE04 EW06 CH PT"
Perdigueiro PortuguÍs
Owner: Tiago Jorge Lucas Fortuna
Best Puppy in Group 7 Judge: LUIS PINTO TEIXEIRA (PT)
1st place -----
2nd place -----
Best in Group 8 Judge: LUIS PINTO TEIXEIRA (PT)
1st place "RAGLAN BEAU BRUMMEL CH PT"
Labrador Retriever
Owner: Pedro Jose Oliveira Silva
2nd place "BRICKETT'S COYOTE UGLY CH US LW10"
American Cocker Spaniel
Owner: Jessica Bricket & Rui Jorge Silva (BE)
3rd place "TERRA KELTICA FRENCH KISS"
Golden Retriever
Owner: Jose Luis Martinez Rey (ES)
Best Puppy in Group 8 Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "PETIT ANGE DO VALE DA BELOURA"
Golden Retriever
Owner: Paula Jorge & Vasco Jorge
2nd place "CALVDALE MAN IN THE MIRROR"
English Springer Spaniel
Owner: Antonio Manuel Costa Saldida
Best in Group 9 Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "HIN SATORI FAVORIT CH PT"
Japanese Chin
Owner: Ilson Suzart Almeida
2nd place "THAIS IVORY DE VALMOSQUEIRO JE10 JP10"
Carlin
Owner: Ivone B Coelho Paim
3rd place "DAFNE DE DEZABULLS"
Bouledogue Français
Owner: Jose Antonio Dobarro (ES)
Best Puppy in Group 9 Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "BRYAN ADAMS DE CANIPALMA LBW10"
Bouledogue Français
Owner: M Joao F Gomes Silva Miranda
2nd place -----
Best in Group 10 Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place "ELAMIR SANTA GLORIA CH JP09 BOB'BOG'09 PW10 PT LW10"
Saluki
Owner: Mario Jorge Teixeira Pimenta Cabral
2nd place "BORN TO DANCE DO PROMONT”RIO DA LUA LW10"
Galgo Español
Owner: Manuela & Jose Cameira Cardita
3rd place "NEVEDITH PFA POLLYANNA CH PLW08 PMW08 JE08 PT LW10"
Whippet
Owner: Paulo Jorge Rodrigues Coelho
Best Puppy in Group 10 Judge: RAFAEL MALO ALCRUDO (ES)
1st place -----
2nd place -----