5ª. Exposição Canina Nacional do Estoril (Resultados)

5th Estoril National Dog Show

Finals

Best in Show Judge: NIKSA LEMO (HR)
1st place
"THUNDER BULLY FRIENDSHIP PW09 LW09 PW10 CH PT "
American Staffordshire Terrier
Owner: Jose Ignacio Andres Carballido (ES)
2nd place "CASA DE JUNO LA BELLE SCARLET JE07 JP07 CH PT GI"
Weimwraner short-haired
Owner: Joao & Rute Soares
3rd place "GAIA LYKAIA BOREAS CH BG"
Siberian Husky
Owner: Antoniadoy Erini & Christidis Ioannis (GR)
Best of Portuguese Breeds Judge: LUIS CATALAN (PT)
1st place "LEVE LEVE DO MONTE DO CATULA CH PT"
Cão De Água Português
Owner: Eija Suomela (FI)
2nd place "GELEIA DA PRAIA DO RIBATEJO JE10"
Podengo Português Pequeno De Pêlo Liso
Owner: Luis Vaz Macedo
3rd place "JANADA DA QUINTA D'ABROEIRA"
Cão Da Serra De Aires
Owner: Pedro Sanches Delerue
Best Puppy in Show Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "ATOMIC RAIN TIPIT Z HANKY LPW10"
American Staffordshire Terrier
Owner: Hanna Brezinoba
2nd place "NIKSA I DE QUINTA TAMANACO"
Deutsch Kurzhaar
Owner: Catarina Molinari O Castro
3rd place "DANCING WITH WOLFES DA CASA MONT'ALVES LPW10"
Berger Belge Laekenois
Owner: Rui Filipe Resende A Monteiro
Best Veteran in Show Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "HARADWATER SUPREME TOUCH BOB07 VLW08 VMW08 VLU CH GI PT "
English Cocker Spaniel
Owner: Luis Goncalves & Mario & Sonia Marques
2nd place "GALLAHAD'S FANTASY DANCER JE02 BOB'BOG04 CH PT"
Whippet
Owner: Ilson Suzart Almeida
3rd place "AURGWEN ABRACADABRA InterraW04 BOB06'08'09 VLW08 VMW08 LW09 CH PT GI ES "
Parson Russell Terrier
Owner: Paulo Jorge Rodrigues Coelho
Best Progeny in Show Judge: HANS BOELAARS (NL)
1st place -----
2nd place -----
3rd place -----
Best Breeder's Group in Show Judge: HANS BOELAARS (NL)
1st place "LOS TRES ROBLES"
English Springer Spaniel
Owner: Elena Sthor Resch (ES)
2nd place "GIBELTARIK"
Chihuahua short-haired
Owner: Jose Requena (GI)
3rd place "PINHALOASIS"
Zwergpinscher
Owner: Arcelino Antonio Cassote Cardoso Prates
Best Brace in Show Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "MIKADO DEI MINI VIP"  &  "BETTY DO PINHALOASIS"
Zwergpinscher
Owner: Arcelino Antonio Cassote Cardoso Prates
2nd place "ARMANI MY IRISH DESTINY OF LONGFORD PW10 CH HU PT ES"  &  "ALINA MY IRISH DESTINY OF LOUFORD LW08'10 CH HU PT ES "
Irish Red Setter
Owner: Johonna Csermak (AT)
3rd place "GIBELTARIK MISS ARMIDA"  &  "GIBELTARIK MITCH"
Chihuahua short-haired
Owner: Jose Requena (GI)
Best Junior Male Judge: NIKSA LEMO (HR)
1st place "D'AMORE SILVA PRINCE ELVIS"
Spitz Alemão Anão
Owner: Silvia Sanguino & Alicia Sanguino Arias (ES)
2nd place "KARBALLIDO STAFFS POKER FACE PBW10"
American Staffordshire Terrier
Owner: Jose Ignacio Andres Carballido (ES)
3rd place "RED NINNOS BART SIMPSON JE10"
Schnauzer Miniatura Preto
Owner: Pedro Schiappa Pietra Ferreira Cabral
Best Junior Female Judge: NORMAN DESCHUYMERE (BE)
1st place "THAIS IVORY DE VALMOSQUEIRO JE10 JP10"
Carlin
Owner: Ivone B Coelho Paim
2nd place "USAMBARA DE LOS TRES ROBLES"
English Springer Spaniel
Owner: Elena Sthor Resch (ES)
3rd place "ACEITUNITA DE VILLA OSSIGI LPW10"
Schnauzer Miniatura Preto
Owner: Jesus Herrainz Hidalgo Saturnino (ES)
Best Baby in Show Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "D'AMORE SILVA GIOVANNA"
Bouledogue Francês
Owner: Marcos Arquellada Castillo (ES)
2nd place "FREISA DI VAL RAVANAGA"
Braco Italiano
Owner: Elsa & Miguel Colaço
3rd place "THUNDER BULLY VLADIMIR"
American Staffordshire Terrier
Owner: Manuel Martin Blanco (ES)

Best in Group

Best in Group 1 Judge: NORMAN DESCHUYMERE (BE)
1st place "DARBUS DE DASILVA"
Vlaamse Koehond
Owner: Concepcion Valenti Ibanez (ES)
2nd place "RISINGSTAR'S ROCKY MOUNTAIN OUTLAW"
Australian Shepherd
Owner: Anne Emilie Tilly (FR)
3rd place "JANADA DA QUINTA D'ABROEIRA"
Cão Da Serra De Aires
Owner: Pedro Sanches Delerue
Best Puppy in Group 1 Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "DANCING WITH WOLFES DA CASA MONT'ALVES LPW10"
Berger Belge Laekenois
Owner: Rui Filipe Resende A Monteiro
2nd place "BLACK BERRY D'ARES DA SERRA"
Shetland Sheepdog
Owner: Claudia Patricia Rodrigues Salgado Gamito
Best in Group 2 Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "ZEUS DA CASA SERPA (TS BH) RCI1"
Rottweiler
Owner: Luis Filipe Santos Serpa
2nd place "CARIOCA DOS BARÕES DE PORTUGAL"
Bouvier Bernois
Owner: M Ondina Jesus Jorge Maldonado
3rd place "BUBA DA QUINTA DO CHÃO DA CASA"
Cão De Fila De São Miguel
Owner: Daniel Jose Teixeira Marques Madeira
Best Puppy in Group 2 Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "ORANGE KOALA DA CASA ALTO CRISTELO LBW10"
Bullmastiff
Owner: Ricardo Manuel Miranda Silva
2nd place "LA CHATA NEVER VERY GOOD"
English Bulldog
Owner: Diego Matias Constantino (ES)
Best in Group 3 Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "THUNDER BULLY FRIENDSHIP PW09 LW09 PW10 CH PT "
American Staffordshire Terrier
Owner: Jose Ignacio Andres Carballido (ES)
2nd place "FINNSKY KNOCKOUT JLW08 JMW08 LW09 BOB'BOG'09 CH PT LW10"
Skye Terrier
Owner: Fernando Manuel Carvalho Abrantes
3rd place "OLIVER DE NEMARC ANIUQ"
Yorkshire Terrier
Owner: M Carmen Quina Vicente (ES)
Best Puppy in Group 3 Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "ATOMIC RAIN TIPIT Z HANKY LPW10"
American Staffordshire Terrier
Owner: Hanna Brezinoba
2nd place "JYMI"
West Highland White Terrier
Owner: Pedro Vasco Augusto Peres Frango
Best in Group 4 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "DONNE DU RHUM DU REVE SIX COEURS"
Standard Dachshund long-haired
Owner: Hahn Florence (FR)
2nd place "TREIS PINHEIROS MATISSE SW LW10"
Standard Dachshund wire-haired
Owner: Camilla Huibe (DK)
3rd place "MOTEADA DE GOLEGA"
Kaninchen Dachshund short-haired
Owner: Luis Feijoo Vinas (ES)
Best Puppy in Group 4 Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "WINX BLOOM FAIRY DA QUINTA DE BOGALHAO"
Zwergdachshund short-haired
Owner: Luis Feijoo Vinas (ES)
2nd place "ALPHERATZ DAVINCI LPW10"
Kaninchen Dachshund wire-haired
Owner: Enriques Boza Infantes (ES)
Best in Group 5 Judge: NORMAN DESCHUYMERE (BE)
1st place "GAIA LYKAIA BOREAS CH BU"
Siberian Husky
Owner: Antoniadoy Erini & Christidis Ioannis (GR)
2nd place "SHYKISS MR STRIPES LW10"
American Akita
Owner: Louisa Allen (ES)
3rd place "GELEIA DA PRAIA DO RIBATEJO JE10"
Podengo Português Pequeno De Pêlo Liso
Owner: Luis Vaz Macedo
Best Puppy in Group 5 Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "STORM KLOUD'S PRETTY SNOWFLAKE LPW10"
Alaskan Malamute
Owner: Christina Jesus Barreira Nunes Garcia Eusebio
2nd place -----
Best in Group 6 Judge: HANS BOELAARS (NL)
1st place "MAISON DE BERNADETTE ELTON JE09 PW10 JP10 WJW10 LW10"
Basset Artesién Normand
Owner: Pedro Antonio Ribeiro Cafe
2nd place "DAFFODIL-DJINN DE MAXECAN"
Beagle
Owner: Sabine Rouvroy (FR)
3rd place "SVERDRUPS TARA PPW09 LW09 JP09 PW10 CH PT LW10"
Basset Fauve De Bretagne
Owner: Mafalda Marques Ferreira Marques
Best Puppy in Group 6 Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "DEBUCHER TAMBOUR LBW10"
Grand Basset Griffon Vendéen
Owner: Mafalda Marques Ferreira Marques
2nd place "A STRIPED STAR DE ARADIK"
Drever
Owner: Carla Maria Oliveira Cruz
Best in Group 7 Judge: FRANCISCO SALVADOR JANEIRO (PT)
1st place "CASA DE JUNO LA BELLE SCARLET JE07 JP07 CH PT GI"
Weimaraner short-haired
Owner: Joao & Rute Soares
2nd place "MRSMONASPRITE CH SM"
Gordon Setter
Owner: Frederico Sanguinetti (IT)
3rd place "OAKLEY'S RAVISHING PPW10 JE10 JP10 LW10"
English Setter
Owner: Pedro Brito & Claudia Lucas
Best Puppy in Group 7 Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "NIKSA I DE QUINTA TAMANACO"
Deutsch Kurzhaar
Owner: Catarina Molinari O Castro
2nd place -----
Best in Group 8 Judge: PETER BERCHTOLD (AT)
1st place "THALASSA CAN CAN ONA"
English Cocker Spaniel
Owner: Elizabeth Rojo Uivancos (ES)
2nd place "MAD ABOUT YOU DE RIA VELA PPW09"
Golden Retriever
Owner: Antonio Lopez Noguera (ES)
3rd place "ACHAK OF BLACK BIRD D'AQUA LUSA LW08 CH PT "
Labrador Retriever
Owner: Nuno & Sandra Ribeiro
Best Puppy in Group 8 Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "HARADWATER HERE SHE COMES LBW10"
English Cocker Spaniel
Owner: Luis Goncalves & Mario & Sonia Marques
2nd place "MANUELINO DA REAL CORTE LBW10"
Labrador Retriever
Owner: Luis Jorge Ferreira Peixoto
Best in Group 9 Judge: NORMAN DESCHUYMERE (BE)
1st place "PENNDRAGON DREAM DON GAUCHO CH GI PT LW10"
Caniche Grand
Owner: Francis Jimenez Torres (ES)
2nd place "DIAMOND BLUE RIVER DE L'ANGELARDE"
Cavalier King Charles Spaniel
Owner: Laura & Jean Brugnerotto Girard (FR)
3rd place "DEVIL MOUNTAIN'S CHERRY GARCIA CH US"
Boston Terrier
Owner: Marlene C Weiss & Rauherz Ruth (AT)
Best Puppy in Group 9 Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place "GREGORIA DE MAYRO FRENCHIES"
Bouledogue Français
Owner: Manuel Lorenzo Sanchez Roman (ES)
2nd place "FLANELLE DES HERCULES DE FONT BOUILLANT"
Chihuahua short-haired
Owner: Willi Robert Benicourt
Best in Group 10 Judge: FRANCISCO SALVADOR JANEIRO (PT)
1st place "BARNESMORE CELTIC TIGER CH GB"
Whippet
Owner: Luis Graca
2nd place "TEAM SPIRIT DRAG QUEEN "
Irish Wolfhound
Owner: Rosner & Papenfuss (DE)
3rd place "ELAMIR SANTA GLORIA CH JP09 BOB'BOG'09 PW10 PT LW10"
Saluki
Owner: Mario Jorge Teixeira Pimenta Cabral
Best Puppy in Group 10 Judge: BARBARA MULLER (CH)
1st place -----
2nd place -----