3rd Arcos de Valdevez National Dog Show

Finals

Best in Show Judge: FRANCISCO RUIZ RODRIGUEZ (ES)
1st place "MATRA DE LA VILLA Y CORTE CH PT"
Yorkshire Terrier
Owner: Ana Mesto & Carlos Salas (ES)
2nd place "VASCO DE VIAMONTE LW07 CH PT MC CH"
Podengo PortuguÍs Pequeno De PÍlo Cerdoso
Owner: Alexandra Morgado (CH)
3rd place "VICKY II DOS SETE MOINHOS"
Basset Hound
Owner: Jose Homem De Mello Colaco
Best of Portuguese Breeds Judge: MANUEL LOUREIRO BORGES (PT)
1st place "VASCO DE VIAMONTE LW07 CH PT MC CH"
Podengo PortuguÍs Pequeno De PÍlo Cerdoso
Owner: Alexandra Morgado (CH)
2nd place "DARA DA PORTA DO OLIVAL LW09 PW10 LW10 CH PT"
Perdigueiro PortuguÍs
Owner: Luis Carlos Queiroz Silva Fonseca
3rd place "GELEIA DA PRAIA DO RIBATEJO JE10 JP10"
Podengo PortuguÍs Pequeno De PÍlo Liso
Owner: Luis Vaz Macedo
Best Puppy in Show Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "EL LOBO ARTICO CAPTURES MY DREAMS"
Alaskan Malamute
Owner: Concha Caamano Creo (ES)
2nd place "KARBALLIDO'S STAFFS BAD ROMANCE"
American Staffordshire Terrier
Owner: Jose Ignacio Andres Carballido (ES)
3rd place "GHOTA"
Perdigueiro PortuguÍs
Owner: Tiago Jorge Lucas Fortuna
Best Veteran in Show Judge: SUNCICA LAZIC (RS)
1st place "URSO DA CASA DA PRAIA CH PT GI ES"
C„o De Fila De S„o Miguel
Owner: Paula Dias & Carlos Pinto
2nd place "NYLIRAM MR FUDGE JW ShCM PW07'08 CH PT SH ES "
Sussex Spaniel
Owner: Agustin Fontan Costa (ES)
3rd place "PENNYCAERAU'S SAILING BY CH PT"
Australian Shepherd
Owner: Paula Dias & Carlos Pinto
Best Progeny in Show Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "URSO DA CASA DA PRAIA CH PT GI ES"
C„o De Fila De S„o Miguel
Owner: Paula Dias & Carlos Pinto
2nd place -----
3rd place -----
Best Breeder's Group in Show Judge: MANUEL LOUREIRO BORGES (PT)
1st place "NOROESTE SUEVO"
C„o De Fila De S„o Miguel
Owner: Paula Dias & Carlos Pinto
2nd place "LOS DEL ESLA"
Staffordshire Bull Terrier
Owner: Jose & Isidoro Martinez (ES)
3rd place "PINHALOASIS"
Pinscher Miniatura
Owner: Arcelino Antonio Cassote Cardoso Prates
Best Brace in Show Judge: LUIS A GORJAO HENRIQUES (PT)
1st place "RINGO DE NOROESTE SUEVO JP04 EJ04 BOB06'07'09 CH ES PT GI CIB "  &  "ERIN DE NOROESTE SUEVO JP04 EJ04 LW08 BOB08 CH ES PT GI CIB INT"
C„o De Fila De S„o Miguel
Owner: Paula Dias & Carlos Pinto
2nd place "BECKFORD LORD WILLIAM LPW09 JE09"  &  "BECKFORD MISS AMETHYST"
Pug
Owner: Jose Emanuel Perpetua Rodrigues
3rd place "GLORIS BOJARIN EGOROVSKIY"  &  "DREAMKISS YOHO"
Zwergschnauzer Black
Owner: Antonio Monteiro Pinto
Best Junior Male Judge: SUNCICA LAZIC (RS)
1st place "BAGOA DE GASPALLEIRA"
Jack Russell Terrier
Owner: Ana Pilar Jacob Avecilla (ES)
2nd place "CAMPA DE MAYESTE PBW10 JE10"
Deutsche Dogge Fawn/Brindle
Owner: Ilda M Neto Gomes Rosa
3rd place "BOLOTA DE ARADIK JE10"
Dachshund wire-haired
Owner: Ana Sottomayor Alves Pimenta
Best Junior Female Judge: MANUEL LOUREIRO BORGES (PT)
1st place "GREGORY DE CANIPALMA"
Boxer
Owner: Hugo Miguel Castro Luz
2nd place "MYSTYLE CASANOVA"
Bulldog
Owner: Juan Manuel Lopez Rodriguez (ES)
3rd place "KARBALLIDO STAFFS POKER FACE PBW10"
American Staffordshire Terrier
Owner: Jose Ignacio Andres Carballido (ES)
Best Baby in Show Judge: FRANCISCO RUIZ RODRIGUEZ (ES)
1st place "KARBALLIDO STAFFS DRAGON FIRE"
American Staffordshire Terrier
Owner: Jose Ignacio Andres Carballido (ES)
2nd place "DROP DE NOROESTE SUEVO"
C„o De Fila De S„o Miguel
Owner: Paula Dias & Carlos Pinto
3rd place "BACELADA TINTO DA CASA AMARELA"
Dachshund wire-haired
Owner: Ilda M Neto Gomes Rosa

Best in Group

Best in Group 1 Judge: MANUEL LOUREIRO BORGES (PT)
1st place "DENYAH D'EROUDUR JP05 JG05 LW06'07'08'09 BOB06'07'08 BOG08 EW07 PW08 MW08 WW08CH PT LU GI CR CIE "
Berger Belge Laekenois
Owner: Rui Filipe Resende A Monteiro
2nd place "BIM BOM BAM IDEM DE IDEM CH PT"
Old English Sheepdog
Owner: Marta Cagiao & Jaime Martinez (ES)
3rd place "EVANGELINE LILLY DE L'ARCHE D'URK PPW10 JE10 JGI JP10"
Bearded Collie
Owner: Paulo Alexandre Claro Marques
Best Puppy in Group 1 Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "TRINITY FOXY FOX"
Border Collie
Owner: Angel Manuel Soutulo Alvarez (ES)
2nd place "ODIN CRYING WOLF"
Czechoslovakian Wolfdog
Owner: Edit Molnar (HU)
Best in Group 2 Judge: SUNCICA LAZIC (RS)
1st place "LUTHOR DA CASA DO FRANKINHO"
Boxer
Owner: Nuno Miguel Marino Leitao
2nd place "NOBRE DE MOAZARES CH PT"
St. Bernardshund long-haired
Owner: Joao Serrano & Jose Costa Serrano
3rd place "REMBOMBORY STRONGEST"
Bulldog
Owner: Manuel Lopez Fernandez (ES)
Best Puppy in Group 2 Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "POTTER DA CASA ALTO CRISTELO"
Bullmastiff
Owner: Ricardo Manuel Miranda Silva
2nd place "ORICHA DA QUINTA DE QUIRES"
Cane Corso Italiano
Owner: Rafaela Cristina Ferreira Martins Sousa Dias
Best in Group 3 Judge: LUIS A GORJAO HENRIQUES (PT)
1st place "MATRA DE LA VILLA Y CORTE CH PT"
Yorkshire Terrier
Owner: Ana Mesto & Carlos Salas (ES)
2nd place "BUILDER'S BEST HEAVENLY RIDER LONG STEP"
American Staffordshire Terrier
Owner: Jose Ignacio Andres Carballido (ES)
3rd place "BAGOA DE GASPALLEIRA"
Jack Russell Terrier
Owner: Ana Pilar Jacob Avecilla (ES)
Best Puppy in Group 3 Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "KARBALLIDO'S STAFFS BAD ROMANCE"
American Staffordshire Terrier
Owner: Jose Ignacio Andres Carballido (ES)
2nd place "NANOZOVA MADE IN ENGLAND"
English Toy Terrier (Black And Tan)
Owner: Monica Martinez (ES)
Best in Group 4 Judge: FRANCISCO RUIZ RODRIGUEZ (ES)
1st place "WINDY WHISPER FAIRY DA QUINTA DE BOGALHAO"
Zwerg-Dachshund smooth-haired
Owner: M Rosario Gouveia Gaiao
2nd place "BOLOTA DE ARADIK JE10"
Dachshund wire-haired
Owner: Ana Sottomayor Alves Pimenta
3rd place "A'BAMBI DA FONTE DOS PASMADOS PLW08 PMW08"
Dachshund smooth-haired
Owner: Luis Filipe Carmo Magro
Best Puppy in Group 4 Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "A CHAMPION IS BORN DO PROMONT”RIO DA LUA"
Dachshund wire-haired
Owner: Ana Sottomayor Alves Pimenta
2nd place "BILLIE JEAN DE PAURO DI MAR"
Zwerg-Dachshund long-haired
Owner: Ricardo Jorge Castro Ribeiro
Best in Group 5 Judge: FRANCISCO RUIZ RODRIGUEZ (ES)
1st place "VASCO DE VIAMONTE LW07 CH PT MC CH"
Podengo PortuguÍs Pequeno De PÍlo Cerdoso
Owner: Alexandra Morgado (CH)
2nd place "GELEIA DA PRAIA DO RIBATEJO JE10 JP10"
Podengo PortuguÍs Pequeno De PÍlo Liso
Owner: Luis Vaz Macedo
3rd place "ELHOSTARS UP IN FLAMES"
American Akita
Owner: Luis Matila Besada (ES)
Best Puppy in Group 5 Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "EL LOBO ARTICO CAPTURES MY DREAMS"
Alaskan Malamute
Owner: Concha Caamano Creo (ES)
2nd place "SAMSPRING WIND OF CHANGE LBW10"
Samoyed
Owner: Pedro Brito & Claudia Lucas
Best in Group 6 Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "VICKY II DOS SETE MOINHOS"
Basset Hound
Owner: Jose Homem De Mello Colaco
2nd place "DA AGRA DE LAXELAS ARCO PPW07 CH PT"
Beagle
Owner: Agustin Fontan Costa (ES)
3rd place "CHAPPAQUIDDICK KUTCHIN OF YUKON JE09 JP09 PPW09 BOB'09 JGI CH GI"
Dalmatian
Owner: Jose Amilcar V S Moura
Best Puppy in Group 6 Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "GIORGIO ARMANI DA FRAGA ENMEIGADA"
Basset Hound
Owner: Susana Masaguer (ES)
2nd place -----
Best in Group 7 Judge: FRANCISCO RUIZ RODRIGUEZ (ES)
1st place "SMOKYCITY LIKE A ROLLIN STONE PW10 CH US "
Weimaraner short-haired
Owner: Joao & Rute Soares
2nd place "DARA DA PORTA DO OLIVAL LW09 PW10 LW10 CH PT"
Perdigueiro PortuguÍs
Owner: Luis Carlos Queiroz Silva Fonseca
3rd place "MONTE FIGUEIRAS LUCIA"
Red Irish Setter
Owner: Alicia Ferron Vidan (ES)
Best Puppy in Group 7 Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "GHOTA"
Perdigueiro PortuguÍs
Owner: Tiago Jorge Lucas Fortuna
2nd place -----
Best in Group 8 Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "ANDCHELLE LORD CADFAEL PW07 CH ES PT"
Clumber Spaniel
Owner: Agustin Fontan Costa (ES)
2nd place "BRUSH DEL VALLE DE PIELAGOS"
Golden Retriever
Owner: Bernardino Carro Lopez & Begona Varela (ES)
3rd place "FLAG FLAT DA QUINTA DA BRUMA JP07 PPW07 CH PT GI"
Flat Coated Retriever
Owner: Isabel M F Correia Saalfeld Reis
Best Puppy in Group 8 Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "HARPIA DA CASA DA BUBA"
C„o De Ńgua PortuguÍs
Owner: Joao Rodrigo Osorio Castanheira Pinto
2nd place "ROYAL ROMANCE DE BOSCARDINI"
Golden Retriever
Owner: Bernardo Soares Portugal
Best in Group 9 Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "JONTARI BLACK DIVA"
Caniche Toy
Owner: M Natividade Gonzale & Ricardo Martinez (ES)
2nd place "XIANA SORGINA-MEIGA"
Lhasa Apso
Owner: Estibaliz Dominguez Valle & M Pilar Diaz Pineiro (ES)
3rd place "ZADIE OF LITTLE BOMBARDIER CH PT"
Bouledogue Français
Owner: Antonio Mercado Neto
Best Puppy in Group 9 Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "DANDY DAISY WARRIOR BALOO LBW10"
Havanese
Owner: Luis Alberto Prado Pena (ES)
2nd place -----
Best in Group 10 Judge: FRANCISCO RUIZ RODRIGUEZ (ES)
1st place "BORN TO DANCE DO PROMONT”RIO DA LUA LW10"
Galgo Español
Owner: Manuela & Jose Cameira Cardita
2nd place "ROSEIRA BRAVA DO MONTE GORDO"
Whippet
Owner: Jose Emanuel Perpetua Rodrigues
3rd place -----
Best Puppy in Group 10 Judge: ADOLFO MARTINEZ NOGUERA (ES)
1st place "FUEGO DESAFHIRA DU GRAND CHIEN DE CULANN"
Galgo IrlandÍs
Owner: Nuno Miguel Silva M Pires
2nd place -----